Jak wykonuje się montaż windy w już istniejącym budynku?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Windy osobowe są bardzo pomocne w transporcie osób – nie tylko w wysokich budynkach, ale również w tych, gdzie korzystanie ze schodów dla wielu osób byłoby znacznym utrudnieniem, między innymi dla starszych i niepełnosprawnych, ale również dla rodziców z wózkiem. Często montaż takiego dźwigu zachodzi wówczas, gdy budynek już istnieje. Jak prowadzi się wtedy prace montażowe?

 

W wielu starszych budynkach nie ma zamontowanej windy. Nierzadko zachodzi także potrzeba jej montażu. Realizatorzy w takich przypadkach zalecają montaż windy na zewnątrz budynku lub też we wnętrzu, jeżeli pozwala na to projekt architektoniczny danego budynku. Często niższe koszty wykonania ma montaż windy na zewnątrz, ponieważ jej wykonanie we wnętrzu wymagałoby znacznej przebudowy. Przy tego rodzaju pracach konieczne jest przestrzeganie wszystkich przepisów dotyczących Prawa budowlanego, przepisów BHP oraz przeciwpożarowych.

 

Zgoda właścicieli lokali

Wtedy, gdy winda ma znajdować się w bloku, konieczna jest zebranie zgody od wszystkich właścicieli lokali na tego rodzaju inwestycję. Zazwyczaj nie ma jednak z tym żadnej trudności, niemniej jednak mogą pojawić się problemy.

 

Ile kosztuje wykonanie windy?

Na ostateczny koszt ma wpływ szereg czynników, między innymi: wymagany udźwig windy, wielkość kabiny, liczba przystanków, miejsce montażu dźwigu, wysokość podnoszenia, sposób otwierania drzwi, standard wykończenia.

 

Aby uzyskać dodatkowe informacje, warto skontaktować się z wykonawcą, który wykonuje montaż wind. Na podstawie wstępnego projektu i wskazania na konkretne materiały będzie można wykonać wycenę.

 

Do kogo się zwrócić?

Aktualnie w Polsce działa wiele firm, których specjalnością są windy i ich montaż, także w obecnie użytkowanych budynkach. Ich adresy można znaleźć za pośrednictwem internetu i skontaktować się od razu, aby uzyskać wstępne informacje i umówić się na spotkanie, podczas którego specjalista będzie mógł zobaczyć miejsce montażu i doradzić, jakie rozwiązanie będzie w danym przypadku najlepsze.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

FHP