Uwaga na uszkodzenia szyb samochodowych – mogą być niebezpieczne!

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Przepisy kodeksu drogowego wskazują, że szyba samochodowa powinna być wolna od pęknięć oraz rys – wtedy, gdy będą one widoczne, kierowca może narazić się na nałożenie mandatu. Co należy zrobić wtedy, gdy na szybie widoczne jest uszkodzenie? Czy wymiana jest zawsze potrzebna?

 

Uszkodzenia szyb samochodowych są często lekceważone, a to poważny błąd. Mogą one spowodować poważne wypadki i kolizje, ponieważ rysy i pęknięcia wpływają na widoczność i mogą zniekształcać widok z wnętrza samochodu. Z biegiem lat szyby samochodowe stają się coraz bardziej zniszczone, na co mają wpływ również wycieraczki, uszkodzenia mechaniczne, na przykład uderzenia kamyczków. Szyba może stać się zmatowiała. Jak należy w takiej sytuacji zadbać o swoje auto i jednocześnie o swoje bezpieczeństwo?

 

Polerowanie, uzupełnienie czy wymiana?

Jeżeli szyba w twoim samochodzie jest tylko zmatowiała, nie ma uszkodzeń, wtedy wykonuje się najczęściej mechaniczne polerowanie, które odbywa się z wykorzystaniem specjalnej polerki oraz glikolu lub pasty.

 

Jeżeli jednak na szybie widać ukruszenia czy inne ubytki, wtedy potrzebne będzie udanie się do ekspertów. Gdy nie są one duże, wtedy można je uzupełnić. Stosuje się wtedy także specjalne środki, które wypełniają uszkodzenia, ale trzeba pamiętać o tym, że nadal mogą być one widoczne. Takich napraw nie powinno się jednak wykonywać wtedy, gdy odprysk znajduje się bezpośrednio na poziome oczu kierowcy, pęknięcie kończy się na krawędzi szyby i dochodzi do uszczelki. W sprzedaży znajdują się również specjalne zestawy przeznaczone do domowego naprawiania usterek szyb.

 

Gdy szyba z kolei będzie mocno uszkodzona, samochód może nie zostać wtedy dopuszczony do ruchu podczas przeglądu. Wtedy potrzebna jest profesjonalna wymiana szyb samochodowych. Można zrobić to w całej Polsce, w tym w mieście Warszawa, gdzie działają jedne z lepszych warsztatów zajmujących się tego rodzaju usługami. Koszt tego rodzaju prac będzie wyższy od naprawy, ale można mieć wtedy pewność, że szyba samochodowa będzie zapewniała najwyższe bezpieczeństwo.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

FHP