Wykonanie posadzki betonowej z suchą posypką utwardzającą DST

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


Poprawnie wykonana posadzka betonowa jest w stanie zapewnić optymalną trwałość i wytrzymałość na długi czas, co szczególnie ważne jest w przypadku obiektów przemysłowych, ale również tych mieszkalnych.
Firmy, które specjalizują się w tej dziedzinie, są w stanie wykonać dla klienta posadzkę wyróżniającą się najlepszymi parametrami. Obecnie najczęściej wykonuje się posadzki betonowe utwardzane powierzchniowo z wykorzystaniem DST – Dry Shake Topping, czyli specjalnych suchych posypek utwardzających.
1. Ułożenie mieszanki betonowej
Pierwszym etapem wykonania posadzki jest ułożenie warstwy poślizgowej, którą jest folia. Po wykonaniu poł do wylewania betonu pracownicy przygotowują też dylatację obwodową znajdującą się przy ścianach. Na tak wykonanej nawierzchni wylewa się mieszankę betonową, niwelując jej powierzchnię z użyciem niwelatorów laserowych, aby była idealnie gładka. Kolejnym etapem jest zawibrowanie, czyli zagęszczenie mieszanki betonowej.
2. Zacieranie posadzki
Na etapie wilgotnego betonu wykonuje się jego zacieranie mechaniczne. Specjalna zacieraczka do betonu wykorzystywana jest wspólnie z preparatami utwardzającymi, które zwiększają odporność powierzchni na uderzenia, ścieranie, a także poprawiają jej szczelność, co powoduje, że są one bardziej trwałe i wytrzymałe.
3. Impregnacja posadzki betonowej
Gdy posadzka zostanie już zatarta, wtedy jej nawierzchnię wykańcza się specjalnymi impregnatami posadzkowymi z żywicami akrylowymi. Głównym celem impregnacji jest zapobieganie nadmiernemu odparowywaniu wody z betonu.
4. Wykonanie szczelin dylatacyjnych
W przypadku posadzek przemysłowych wykonuje się specjalne szczeliny dylatacyjne, które mają na celu zapewnienie właściwej pracy posadzki. Po około miesiącu szczeliny te wypełniane są masami trwale elastycznymi.
5. Pielęgnacja posadzki betonowej
Aby posadzka właściwie się dojrzała, konieczna jest też jej pielęgnacja. Najczęściej stosuje się tak zwany curing, czyli pokrycie posadzki folią PE na okres dwóch tygodni. W rezultacie posadzka jest trwała i odpowiednio utwardzona.


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

FHP